AFSHAR – PERSIAN NOMADIC / TRIBAL HANDKNOTTED CARPET 154 x 300 cm
Bring timeless beauty to your space with the AFSHAR, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Blue palette and measures 154 x 300 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the AFSHAR adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$779.54
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue |
| Width | 154 cm, 5.052 ft |
| Length | 300 cm, 9.8 ft |
| Area | 4.62 Sq.m., 49.72 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 7 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 225000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 5 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.