ARDABIL – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 196 x 293 cm
Bring timeless beauty to your space with the ARDABIL, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Red,Yellow palette and measures 196 x 293 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the ARDABIL adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
Original price was: $2,127.80.$1,702.24Current price is: $1,702.24.
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Red, Yellow |
| Width | 196 cm, 6.430 ft |
| Length | 293 cm, 9.612 ft |
| Area | 5.74 Sq.m., 61.81 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 12 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 100000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 6 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.