ARDABIL – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 192 x 305 cm
Bring timeless beauty to your space with the ARDABIL, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Blue palette and measures 192 x 305 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the ARDABIL adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$1,843.37
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue |
| Width | 192 cm, 6.299 ft |
| Length | 305 cm, 10.006 ft |
| Area | 5.86 Sq.m., 63.03 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 13 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 155000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 6 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.