BELUCH – ORIENTAL HANDKNOTTED CARPET 108 x 180 cm
Bring timeless beauty to your space with the BELUCH, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Blue,Copper palette and measures 108 x 180 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the BELUCH adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$370.40
Availability: 1 in stock
| Size | Large Runner (> 1.60 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue, COPPER |
| Width | 108 cm, 3.54 ft |
| Length | 180 cm, 5.9 ft |
| Area | 1.944 Sq.m., 20. Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 5 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 220000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 8 |
| Shape | Runner |
















Reviews
There are no reviews yet.