BIDJAR – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 245 x 358 cm
Bring timeless beauty to your space with the BIDJAR, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Blue palette and measures 245 x 358 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the BIDJAR adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$4,295.98
Availability: 1 in stock
| Size | X-Large (6.11 – 9.99 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue |
| Width | 245 cm, 8.038 ft |
| Length | 358 cm, 11.745 ft |
| Area | 8.77 Sq.m., 94.41 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 13 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 370000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 6 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.