BIDJAR – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 201 x 298 cm
Bring timeless beauty to your space with the BIDJAR, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Copper,Blue palette and measures 201 x 298 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the BIDJAR adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$3,070.92
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue, COPPER |
| Width | 201 cm, 6.594 ft |
| Length | 298 cm, 9.776 ft |
| Area | 5.99 Sq.m., 64.47 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 12 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 350000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 6 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.