BIDJAR -TEKAB – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 74 x 86 cm
Bring timeless beauty to your space with the BIDJAR -TEKAB, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Rust palette and measures 74 x 86 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the BIDJAR -TEKAB adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$726.41
Availability: 1 in stock
| Size | X-Small (< 1.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Rust |
| Width | 74 cm, 2.427 ft |
| Length | 2.821 ft, 86 cm |
| Area | 0.64 Sq.m., 6.850 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 9 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 360000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 9 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.