CAUCASIAN – CAUCASIAN / TURKEY HANDKNOTTED CARPET 77 x 264 cm
Bring timeless beauty to your space with the CAUCASIAN, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Caucasian, features a Red palette and measures 77 x 264 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the CAUCASIAN adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$881.90
Availability: 1 in stock
| Size | Large Runner (> 1.60 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Red |
| Width | 77 cm, 2.526 ft |
| Length | 264 cm, 8.661 ft |
| Area | 2.03 Sq.m., 21.88 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 5 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 300000 sq.m. |
| Origin | Caucasian |
| Group | 8 |
| Shape | Runner |









Reviews
There are no reviews yet.