CHINA – TRADITIONAL / ANTIQUE FINISH HANDKNOTTED CARPET 158 x 244 cm
Bring timeless beauty to your space with the CHINA, a stunning piece from our CHINESE CARPETS & TAPESTRIES collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in China, features a Cream,Blue palette and measures 158 x 244 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the CHINA adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$976.36
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue, Cream |
| Width | 158 cm, 5.183 ft |
| Length | 244 cm, 8.005 ft |
| Area | 3.86 Sq.m., 41.49 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 8 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 107000 sq.m. |
| Origin | China |
| Group | 5 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.