DJOSAN – PERSIAN NOMADIC / TRIBAL HANDKNOTTED CARPET 145 x 195 cm
Bring timeless beauty to your space with the DJOSAN, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Red,Blue palette and measures 145 x 195 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the DJOSAN adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$578.00
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue, Red |
| Width | 145 cm, 4.757 ft |
| Length | 195 cm, 6.397 ft |
| Area | 2.83 Sq.m., 30.4 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 6 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 240000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 15 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.