GABEH – GABEH HANDKNOTTED CARPET 40 x 43 cm
Bring timeless beauty to your space with the GABEH, a stunning piece from our MODERN collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Cream palette and measures 40 x 43 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the GABEH adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$35.43
Availability: 1 in stock
| Size | X-Small (< 1.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Cream |
| Width | 40 cm, 1.31 ft |
| Length | 43 cm, 1.410 ft |
| Area | 0.16 Sq.m., 1.851 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 7 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 120000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 50 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.