GABEH – GABEH HANDKNOTTED CARPET 222 x 292 cm
Bring timeless beauty to your space with the GABEH, a stunning piece from our MODERN collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Red,Multi Color palette and measures 222 x 292 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the GABEH adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$2,126.02
Availability: 1 in stock
| Size | X-Large (6.11 – 9.99 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Red, Multi Color |
| Width | 222 cm, 7.283 ft |
| Length | 292 cm, 9.580 ft |
| Area | 6.48 Sq.m., 69.77 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 20 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 62000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 6 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.