GHOM – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 268 x 360 cm
Bring timeless beauty to your space with the GHOM, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Blue,Red palette and measures 268 x 360 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the GHOM adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
Original price was: $6,063.09.$3,637.86Current price is: $3,637.86.
Availability: 1 in stock
| Size | X-Large (6.11 – 9.99 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue, Red |
| Width | 268 cm, 8.792 ft |
| Length | 360 cm, 11.81 ft |
| Area | 103. Sq.ft., 9.65 Sq.m. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 9 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 565000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 6 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.