GHOM – 100% SILK / VERY FINE QUALITY HANDKNOTTED CARPET 61 x 91 cm
Bring timeless beauty to your space with the GHOM, a stunning piece from our CHINESE CARPETS & TAPESTRIES collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in China, features a Beige,Brown palette and measures 61 x 91 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the GHOM adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$732.30
Availability: 1 in stock
| Size | X-Small (< 1.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Beige, Brown |
| Width | 61 cm, 2.001 ft |
| Length | 91 cm, 2.985 ft |
| Area | 0.56 Sq.m., 5.975 Sq.ft. |
| Pile | Silk |
| Fringes | Silk |
| Thickness (Approx) | 5 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 430000 sq.m. |
| Origin | China |
| Group | 11 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.