HAMADAN – ORIENTAL HANDKNOTTED CARPET 150 x 163 cm
Bring timeless beauty to your space with the HAMADAN, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Rust,Blue palette and measures 150 x 163 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the HAMADAN adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$421.79
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue, Rust |
| Width | 150 cm, 4.9 ft |
| Length | 163 cm, 5.34 ft |
| Area | 2.445 Sq.m., 26. Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 9 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 180000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 14 |
| Shape | Square |
















Reviews
There are no reviews yet.