HOSSEINABAD – PERSIAN NOMADIC / TRIBAL HANDKNOTTED CARPET 169 x 224 cm
Bring timeless beauty to your space with the HOSSEINABAD, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Rose palette and measures 169 x 224 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the HOSSEINABAD adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$991.98
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Rose |
| Width | 169 cm, 5.544 ft |
| Length | 224 cm, 7.349 ft |
| Area | 3.79 Sq.m., 40.74 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 13 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 300000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 5 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.