KAFKAZI – AFGHAN EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 134 x 165 cm
Bring timeless beauty to your space with the KAFKAZI, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Afghanistan, features a Multi Color palette and measures 134 x 165 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KAFKAZI adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
Original price was: $1,054.47.$790.93Current price is: $790.93.
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Multi Color |
| Width | 134 cm, 4.396 ft |
| Length | 165 cm, 5.413 ft |
| Area | 2.21 Sq.m., 23.79 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 6 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 155000 sq.m. |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 17 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.