KARGAI – AFGHAN TRADITIONAL HANDKNOTTED CARPET 143 x 185 cm
Bring timeless beauty to your space with the KARGAI, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Afghanistan, features a Multi Color palette and measures 143 x 185 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KARGAI adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$906.29
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Multi Color |
| Width | 143 cm, 4.691 ft |
| Length | 185 cm, 6.069 ft |
| Area | 2.65 Sq.m., 28.47 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 5 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 300000 sq.m. |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 15 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.