KASHAN – ORIENTAL HANDKNOTTED CARPET 62 x 90 cm
Bring timeless beauty to your space with the KASHAN, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Beige,Copper palette and measures 62 x 90 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KASHAN adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$275.60
Availability: 1 in stock
| Size | X-Small (< 1.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Beige, COPPER |
| Width | 62 cm, 2.03 ft |
| Length | 90 cm, 2.9 ft |
| Area | 0.558 Sq.m., 5. Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 8 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 350000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 50 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.