KAZAK – AFGHAN TRADITIONAL HANDKNOTTED CARPET 88 x 384 cm
Bring timeless beauty to your space with the KAZAK, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Afghanistan, features a Multi Color palette and measures 88 x 384 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KAZAK adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$994.91
Availability: 1 in stock
| Size | Large Runner (> 1.60 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Multi Color |
| Width | 88 cm, 2.887 ft |
| Length | 384 cm, 12.598 ft |
| Area | 3.38 Sq.m., 36.37 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 7 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 200000 sq.m. |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 8 |
| Shape | Runner |












Reviews
There are no reviews yet.