KAZAK – AFGHAN TRADITIONAL HANDKNOTTED CARPET 160 x 177 cm
Bring timeless beauty to your space with the KAZAK, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Afghanistan, features a Green palette and measures 160 x 177 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KAZAK adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$748.04
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Green |
| Width | 160 cm, 5.24 ft |
| Length | 177 cm, 5.807 ft |
| Area | 2.83 Sq.m., 30.48 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 6 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 225000 sq.m. |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 19 |
| Shape | Square |












Reviews
There are no reviews yet.