KELIM – OLD HANDWOVEN KELIM 186 x 308 cm
Bring timeless beauty to your space with the KELIM, a stunning piece from our KELIMS collection. This HANDWOVEN KELIM, crafted in Afghanistan, features a Brown,Multi Color palette and measures 186 x 308 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KELIM adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$1,796.50
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Brown, Multi Color |
| Width | 186 cm, 6.102 ft |
| Length | 308 cm, 10.104 ft |
| Area | 5.73 Sq.m., 61.66 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 4 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | Hand Woven |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 52 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.