KELIM – OLD HANDWOVEN KELIM 140 x 210 cm
Bring timeless beauty to your space with the KELIM, a stunning piece from our KELIMS collection. This HANDWOVEN KELIM, crafted in Afghanistan, features a Multi Color palette and measures 140 x 210 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KELIM adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$501.37
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Multi Color |
| Width | 140 cm, 4.59 ft |
| Length | 210 cm, 6.88 ft |
| Area | 2.94 Sq.m., 31.64 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 7 mm |
| Age | Old -Used (31 ~ 50 Years Old & Restored) |
| Knots per sq.m. (Approx) | Hand Woven |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 52 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.