KELIM – OLD HANDWOVEN KELIM 195 x 280 cm
Bring timeless beauty to your space with the KELIM, a stunning piece from our KELIMS collection. This HANDWOVEN KELIM, crafted in Afghanistan, features a Multi Color palette and measures 195 x 280 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KELIM adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$614.18
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Multi Color |
| Width | 195 cm, 6.397 ft |
| Length | 280 cm, 9.18 ft |
| Area | 5.46 Sq.m., 58.77 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 3 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | Hand Woven |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 52 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.