KELIM POLAND – OLD HANDWOVEN KELIM 203 x 310 cm
Bring timeless beauty to your space with the KELIM POLAND, a stunning piece from our KELIMS collection. This HANDWOVEN Kelim, crafted in Iran, features a Blue,Multi Color palette and measures 203 x 310 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KELIM POLAND adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$1,401.60
Availability: 1 in stock
| Size | X-Large (6.11 – 9.99 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue, Multi Color |
| Width | 203 cm, 6.66 ft |
| Length | 310 cm, 10.1 ft |
| Area | 6.293 Sq.m., 67. Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 5 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | Hand Woven |
| Origin | Iran |
| Group | 51 |
| Shape | Rectangle |









Reviews
There are no reviews yet.