KELIM-SENNEH – NEW HANDWOVEN KELIM 110 x 145 cm
Bring timeless beauty to your space with the KELIM-SENNEH, a stunning piece from our KELIMS collection. This HANDWOVEN KELIM, crafted in Iran, features a Multi Color palette and measures 110 x 145 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the KELIM-SENNEH adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$307.09
Availability: 1 in stock
| Size | Small (1.11 – 2.00 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Multi Color |
| Width | 110 cm, 3.60 ft |
| Length | 145 cm, 4.757 ft |
| Area | 1.60 Sq.m., 17.16 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 4 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | Hand Woven |
| Origin | Iran |
| Group | 52 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.