MAZLEGHAN – PERSIAN NOMADIC / TRIBAL HANDKNOTTED CARPET 130 x 200 cm
Bring timeless beauty to your space with the MAZLEGHAN, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Red palette and measures 130 x 200 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the MAZLEGHAN adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$695.17
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Red |
| Width | 130 cm, 4.26 ft |
| Length | 200 cm, 6.5 ft |
| Area | 2.60 Sq.m., 27.98 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 10 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 225000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 15 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.