MOUD – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 255 x 366 cm
Bring timeless beauty to your space with the MOUD, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Cream,Sky Blue palette and measures 255 x 366 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the MOUD adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$3,070.92
Availability: 1 in stock
| Size | X-Large (6.11 – 9.99 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Cream, Sky Blue |
| Width | 255 cm, 8.366 ft |
| Length | 366 cm, 12.007 ft |
| Area | 100.4 Sq.ft., 9.33 Sq.m. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 10 mm |
| Age | Old -Used (31 ~ 50 Years Old & Restored) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 350000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 6 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.