MOUD – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 157 x 250 cm
Bring timeless beauty to your space with the MOUD, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Cream palette and measures 157 x 250 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the MOUD adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$1,796.50
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Cream |
| Width | 157 cm, 5.150 ft |
| Length | 250 cm, 8.20 ft |
| Area | 3.93 Sq.m., 42.24 Sq.ft. |
| Pile | Wool Silk Touch |
| Fringes | Cotton |
| Thickness (Approx) | 6 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 400000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 5 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.