SHIRVAN – AFGHAN EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 151 x 222 cm
Bring timeless beauty to your space with the SHIRVAN, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Afghanistan, features a Blue palette and measures 151 x 222 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the SHIRVAN adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
Original price was: $2,758.26.$2,068.70Current price is: $2,068.70.
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Blue |
| Width | 151 cm, 4.954 ft |
| Length | 222 cm, 7.283 ft |
| Area | 3.35 Sq.m., 36.0 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 9 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 450000 sq.m. |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 5 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.