SOUMAK – HANDWOVEN KELIM 75 x 360 cm
Bring timeless beauty to your space with the SOUMAK, a stunning piece from our KELIMS collection. This HANDWOVEN KELIM, crafted in Iran, features a Multi Color palette and measures 75 x 360 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the SOUMAK adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$1,054.47
Availability: 1 in stock
| Size | Medium (2.01 – 3.50 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Multi Color |
| Width | 75 cm, 2.460 ft |
| Length | 360 cm, 11.81 ft |
| Area | 2.70 Sq.m., 29.06 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 4 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | Hand Woven |
| Origin | Iran |
| Group | 52 |
| Shape | Runner |
















Reviews
There are no reviews yet.