SOUMAK – HANDWOVEN KELIM 185 x 260 cm
Bring timeless beauty to your space with the SOUMAK, a stunning piece from our KELIMS collection. This HANDWOVEN KELIM, crafted in Afghanistan, features a Copper,Beige palette and measures 185 x 260 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the SOUMAK adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$1,222.10
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Beige, COPPER |
| Width | 185 cm, 6.069 ft |
| Length | 260 cm, 8.53 ft |
| Area | 4.81 Sq.m., 51.7 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 5 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | Hand Woven |
| Origin | Afghanistan |
| Group | 52 |
| Shape | Rectangle |












Reviews
There are no reviews yet.