TURKISH – CAUCASIAN / TURKEY HANDKNOTTED CARPET 136 x 341 cm
Bring timeless beauty to your space with the TURKISH, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Turkey, features a Red,Multi Color palette and measures 136 x 341 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the TURKISH adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$2,585.89
Availability: 1 in stock
| Size | Large Runner (> 1.60 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Red, Multi Color |
| Width | 136 cm, 4.461 ft |
| Length | 341 cm, 11.187 ft |
| Area | 4.64 Sq.m., 49.91 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 6 mm |
| Age | Old-Not Used (31 ~ 50 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 262000 sq.m. |
| Origin | Turkey |
| Group | 8 |
| Shape | Runner |









Reviews
There are no reviews yet.