YALAMEH – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 152 x 249 cm
Bring timeless beauty to your space with the YALAMEH, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Red palette and measures 152 x 249 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the YALAMEH adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$2,624.45
Availability: 1 in stock
| Size | Large (3.51 – 6.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Red |
| Width | 152 cm, 4.986 ft |
| Length | 249 cm, 8.169 ft |
| Area | 3.78 Sq.m., 40.73 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 8 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 360000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 5 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.