YALAMEH – PERSIAN URBAN / EXCLUSIVE HANDKNOTTED CARPET 76 x 120 cm
Bring timeless beauty to your space with the YALAMEH, a stunning piece from our ORIENTAL collection. This HANDKNOTTED Carpet, crafted in Iran, features a Multi Color palette and measures 76 x 120 cm. The intricate design highlights the artistry and cultural heritage of its region, making it a perfect choice to enhance any room. Whether placed in a cozy living room or a stylish office, the YALAMEH adds warmth, elegance, and sophistication to your decor.
$523.33
Availability: 1 in stock
| Size | X-Small (< 1.10 Sq. m.) |
|---|---|
| Color | Multi Color |
| Width | 76 cm, 2.493 ft |
| Length | 120 cm, 3.93 ft |
| Area | 0.91 Sq.m., 9.816 Sq.ft. |
| Pile | Wool |
| Fringes | Wool |
| Thickness (Approx) | 9 mm |
| Age | New (< 30 Years Old) |
| Knots per sq.m. (Approx) | 360000 sq.m. |
| Origin | Iran |
| Group | 9 |
| Shape | Rectangle |
















Reviews
There are no reviews yet.